Ultras Polska - Polska Scena Kibicowska
TOP Oprawy

Artykuły


Przeczytaj również

Stałe pozycje


Wyszukiwarka

Sondy

30.07 - Legia tłumaczy się z decyzji o niewpuszczeniu oprawy

Ultras Polska KP Legia wydała oświadczenie w którym, wyjaśnia powody swojej decyzji, która zabroniła wniesienia na stadion ogromnego transparentu (4x80) upamiętniającego 68 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Działacze z Łazienkowskiej twierdzą, że do takiej decyzji zmusiły ich naciski Policji oraz Wojewody. Wspomniane organy od jakiegoś czasu wywierają duże naciski na działaczy Legii mające na celu poprawę bezpieczeństwa na stadionie i wiążące się z dużymi obostrzeniami dotyczącymi opraw.

Poniżej pełne oświadczenie KP Legia Warszawa:

"W związku z pojawiającymi się doniesieniami dotyczącymi przyczyn braku oprawy na ostatnim meczu z Borussią Dortmund, chcielibyśmy przekazać Kibicom informację dotyczącą powodów zaistnienia takiej sytuacji.

Jak informowaliśmy wcześniej, Wojewoda Mazowiecki i Policja zaostrzyli w bieżącym sezonie wymagania dotyczące bezpieczeństwa na stadionie Legii Warszawa oraz związane z nimi oczekiwania wobec Klubu.

Klub nie zgadza się z traktowaniem kibiców Legii Warszawa przez ww. organy administracji państwowej inaczej niż są traktowani kibice innych klubów w Polsce oraz na oczekiwany przez Wojewodę sposób kibicowania na Żylecie. Dał temu jednoznaczny wyraz na spotkaniu z Wojewodą Mazowieckim, na którym byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa (SKLW). Jednakże, jako organizator imprez masowych Klub jest zobligowany do spełniania wymagań nakładanych przez wspomniane organy. Poza zakwalifikowaniem wszystkich imprez masowych na naszym stadionie jako imprez o podwyższonym ryzyku (nawet takich meczów jak z Metalurgs Lipawa i Borussią Dortmund), konsekwencją braku spełniania tych wymagań jest potencjalne zamknięcie części stadionu (w szczególności Żylety) lub nawet całego stadionu. Przypominamy, że zamkniecie całego stadionu przez Wojewodę Mazowieckiego miało już miejsce w poprzednim sezonie.

Podejmując decyzje związane z oprawami Klub ma szczególną świadomość tych konsekwencji. W trakcie meczu z Lipawą Metalurgs, który miało miejsce w ostatni czwartek, kibice zaprezentowali oprawę z wykorzystaniem flagi sektorówki „Legia”, na co Klub wcześniej wyraził zgodę bez żadnych zastrzeżeń. Szkoda, że mając świadomość szczególnego ryzyka, na jaki narażony jest Klub, kilku kibiców zasiadających na trybunie Północnej odpaliło race a oprawa została wykorzystana do zapewnienia anonimowości tym osobom. Sytuacja ta była przedmiotem poważnych zastrzeżeń ze strony Policji, podobnie jak brak przejść ewakuacyjnych, czy zbyt mała ilość pracowników ochrony na Żylecie.

Mając do wyboru konsekwencję zamknięcia Żylety, wybraliśmy opcję nie wydania pozwolenia na wywieszenie transparentu upamiętniającego 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego ("Powstańcom chwała, Warszawa nie zapomni") o rozmiarach 80m x 4,5m. Treść transparentu nie miała wpływu na podjętą decyzję. Kompletną nieprawdą jest informacja podana przez Przegląd Sportowy o tym, że zabroniono wniesienia tego transparentu, bo jego eksponowanie w czasie meczu z niemieckim zespołem, byłoby dwuznaczne. Klub docenia inicjatywy Kibiców Legii związane z patriotycznymi rocznicami i fakt rozgrywania meczu z Borussią Dortmund nie miał tu żadnego znaczenia.

Chcemy podkreślić, że decyzja i powód nie wyrażenia zgody na tę oprawę był przedstawiony SKLW wieczorem w piątek, tj. 27 lipca b.r., po uzyskaniu informacji o wielkości transparentu. SKLW poinformowało Klub o zmianie transparentu na inny o mniejszych rozmiarach, na co natychmiast wyraziliśmy zgodę.

Mamy nadzieję, że Kibice Legii Warszawa przyjmą ze zrozumieniem trudne położenie, w jakim obecnie znajduje się Klub w aspekcie ostatnich działań Wojewody Mazowieckiego i Policji oraz decyzje, jakie w związku z tym Klub jest zmuszony podejmować.

Chcielibyśmy, aby SKLW jako ważny współuczestnik życia naszego Klubu również wzięło na siebie odpowiedzialność za konsekwencje działań Kibiców. W najbliższych dniach planowane jest spotkanie przedstawicieli Klubu i SKLW mające na celu uzgodnienie zasad współpracy przy oprawach prezentowanych na naszym stadionie.

Legia Warszawa"


Komentarze:


ULTRAS POLSKA - POLSKA SCENA KIBICOWSKA'"-->